LAPAROSKOPİK HİSTEREKTOMİ

Laparoskopi göbek deliğinden bir dürbünle girilerek iç organların izlenmesi ve yine karın alt kısmına yapılan 3 tane 0.5 er cmlik bir çizikten sokulan 3 tane aletle de ameliyatın yapılması demektir. Jinemed kadın ve hastalıkları ve doğum bölümünde bu işlem çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Artık diyebiliriz ki açık ameliyat dediğimiz karnın kesilerek rahmin yumurtalıkların ameliyatı ender olarak yapılmaktadır.

Laparoskopik histerektomide yukarıda anlatılan 4 tane delikten içeri girilir ve rahmi vücuda bağlayan bağlar teker teker kesilerek rahim vajinal yoldan dışarı çıkartılır. Yine laparoskopik yöntem ile dikişler atılarak hasta yatağına alınır ve genelde ertesi günde eve gönderilir.

Laparoskopik histerektomi artık modern tıbbın ayrılmaz parçası olmuştur. Bütün hastalar kendilerine rahimlerinin alınması gerektiği söylendiği zaman doktorlardan laparoskopik ameliyatı yapıp yapamayacağını sormalı ve bunu tercih etmelidirler.

Laparoskopi özel bir uzmanlık dalıp olup bu konuda deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Doktorun deneyimi laparoskopi için uygun değilse o zaman ameliyat açık olarak yapılmalıdır.

Açık ameliyatta karın kesildiği için ağrı daha çok, hastanede kalma süresi daha çok ve karın için yapışıklık dediğimiz geç komplikasyonlara daha sık rastlanır. Laparoskopide ise hastalar daha rahattırlar ve ertesi gün eve gittikten sonra normal hayata dönmeleri çok daha hızlı olur.

  • Grey Facebook Icon

© 2023 by We Smile. Proudly created with ATAMEDYA