ÜRODİNAMİ

Mesane( idrar kesesi) kalp gibi bağırsaklarımız gibi kas tabakalarıyla çalışan bir organdır. Yani zaman zaman kasılıp gevşeyen bir torbadır diyebiliriz. 

Mesanenin nasıl çalıştığını, neden idrar kaçırdığını anlamak için aynen kalpteki sorunları anlamakta bize yardımcı olan elektrokardiyogram gibi ürodinami denilen bir teste ihtiyaç vardır. 2 temel idrar kaçırma nedeni vardır. 
Birincisi sinirsel mesane dediğimiz idrar hissi geldiği zaman hastanın idrarını  tutamaması veya tuvalete gidene kadar birkaç damla kaçırması diye adlandırdığımız nörojenik mesane olayıdır. Bu hastalar  ilaç tedavisi  iyi olurlar ve ameliyat oldukları takdirde zarar görebilirler. 

İkinci idrar kaçırma şekli hapşırırken öksürürken idrar kaçırmadır ki bu genelde normal doğumlara bağlı mesaneyi tutan bağların gevşemesinden  yırtılmasından kaynaklanır. Bu hastalarda ameliyat olmak faydalı, ilaç faydasızdır. 

Bu iki temeli sebebi birbirinden ayırmak için ürodinami dediğimiz testi yapmak gerekir. Ürodinamide mesaneye  dışardan yavaş yavaş sıvı verilir,  mesane genişlerken hastanın ilk idrara çıkma hissini ne zaman hissettiği ve dayanamayacak kadar idrara çıkma isteğini ne zaman hissettiği ölçülür. Mesanenin dolması esnasında istem dışı kasılmaların olup olmadığı da görülür ki bu nöronejik mesane için  bir teşhis yöntemidir. 

Daha sonra hasta idrar yapar ve geride  ne kadar idrar bıraktığı  bir kateter yardımı ile ölçülür. Bu yine mesane sinirleriyle ilgili önemli bir bulgudur.

Mesanenin dolması esnasında hiçbir istem dışı kasılma yok ise ve hasta mesanesi dolarken hapşırma ve öksürme esnasında idrar kaçırıyor ise bu da kaydedilir.

Ürodinami testi yaklaşık yarım saat sürer ve bunun sonunda mesaneyle ilgili son derece önemli bilgiler edinilir. 

İlaç Tedavisi: 

Daha önce belirttiğimiz gibi ürodinami testiyle mesanenin sinirlerinin bozuk olduğu anlaşılırsa yani tanı “ Nörojenik Mesane” olarak adlandırılırsa bu hastalarda ilaç tedavisi başarılı olmaktadır. İlaçlar genellikle günde 1 kez alınır ve mesane gevşeterek istem dışı kasılmaları önler. Yani hasta idrar yapma hissi geldiği zaman hemen idrara gitme ve de  giderken idrar  kaçırma sıkıntısından kurtulur.

  • Grey Facebook Icon

© 2023 by We Smile. Proudly created with ATAMEDYA